Léta jsem hovořil o tom, že v západní společnosti nebezpečně podceňujeme důležitost spánku, jeho dostatek shazujeme a dokonce se chlubíme tím, jak kdo málo spí, „aby měl dost času na to, být produktivní“. A taky jsem tvrdil, že právě pro toto podceňování, ale i rostoucí zájem o kvalitu života se ze spánku naopak brzy stane trend, začnou o něm vycházet knihy a zájemci o seberozvoj se o něj začnou daleko více zajímat (takže se možná zájem o něj zhoupne až do druhého extrému, podobně jako jsme tomu byli svědky s jídlem nebo mindfulness – a začnou se mu přičítat nereálná důležitost a až magické schopnosti…).
Jsem moc rád, že se trend většího zájmu o význam spánku pro duševní zdraví, radost, ale i pracovní výkon skutečně realizuje. I na pracovištích už je mnohde myslitelné (především v progresivních firmách a docela běžně např. ve východní Asii) – zdřímnout si, prospat se na pár desítek minut. Firmy si správně spočítaly, že to není ztracený čas a že není absurdní, že by měly platit zaměstnanci za to, že v práci spí – podobně jako není absurdní, když mu dovolí jít na toaletu, když mu zaplatí kvalitní jídlo nebo klimatizaci pracoviště. Vše toto jsou totiž důležité lidské potřeby a podmínky optimálního výkonu.
A v této souvislosti mě potěšilo, že jsem nedávno procházel jedním velkým mezinárodním letištěm a viděl jsem tam několik sekcí, určených vyloženě pro zdřímnutí si (s lehátky a tichým prostředím) – všem cestujícím zdarma – a dokonce i jednu zónu pro dlouhý spánek, kterou jsem vám vyfotil (ta už byla za poplatek). Zavřete se do izolovaného boxu a místo hodin zbytečného bloumání a kroucení se na židlích – se prostě kvalitně prospíte. Není to skvělé? K tomu přece nutně není potřeba hotel nebo velká ložnice.
A říkám si, jak by bylo skvělé, pokud by toto bylo k dispozici zaměstnancům ve firmách, ale třeba jako běžná služba za poplatek i lidem na nádražích nebo ve specializovaných provozovnách, podobně jako máme fitcentra nebo sauny – kam byste si mohli zaskočit se na půlhodinky nebo hodinku během dne prospat, nebo prostě jen tak relaxovat, natáhnout se, když musíte strávit v daném místě hodinu navíc, nebo jste unavení. Oč prospěšnější by to bylo, než nabízet v naší společnosti pouze jedinou službu takovéhoto rychlého odpočinku mimo domov – dát si kávu.
Věřím, že i tento trend „odpočinkových služeb“ či „relaxačních/spánkových center“ bude růst. A bude to prospěšné a těším se na to.
Autor: Mgr. Dalibor Špok, PhD., www.daliborspok.cz